erolsennur @ hotmail.com
 • Koronavirüsün çok sayıda varyantı gelişmiştir ve gelişmeye de devam etmektedir. Bunun en büyük nedeni Dünyada eş zamanlı yeterli aşı yapılmamış olması ile aşı karşıtlarının tutumlarıdır. Koronavirüste bu hızla mutasyonlar devam eder ise bir süre sonra yeni aşı üretim hızı bizi korumaya yetmeyebilir.
 • Aşı karşıtlarının sebep oldukları bu durumu düşünmeksizin , halen aşı karşıtlığına devam etmelerinin mantığını anlayamamaktayım. Artık insanları aşı için iknaya çalışmıyorum. Doğal seleksiyona bırakıyorum.
 • KoronavirüsünOmikron varyantının değişik tipleri vardır.Hangi tipine karşı aşı üretileceği konusunda karar verilememiştir. Hangi Omikron türünün tipi baskın olursa ona karşı aşı üretilmesi düşünülmektedir.
 • Dünyanın her yerinden bilimsel veriler gelmektedir. Bilimde temel kural, farklı çalışmaların aynı sonucu vermesidir. Bilimsel yayınlar farklı oldukça güvenilirlik azalacaktır, aşı karşıtlığı artacaktır. Sonuç ne çıkarsa çıksın, bilimsel verilerle oynama yapılmadan kamu oyuna açıklanmalıdır.
 • Omikronun şu ana kadar yapılmış bilimsel çalışmalara göre, toplumda baskın olması beklenen iki alt türü saptanmıştır.  Hangisi baskın olursa ona göre aşı üreteceğini açıklayan Uğur Şahin ve Özlem Türedi ; çift doz aşı yapılmasına rağmen koronavirüsOmikrona yakalanabilme riskinin çok yüksek olduğunu ve hatırlatma dozu yani 3. Doz  yapılanlarda tahmini beklenen koruyuculuğun %75 (70-80)lerde olduğunu açıkladılar.
 • İmperialCollege (https://t.co/mCkUpHe2U9) çalışmasına göre; Omikron varyantı ile yeniden enfeksion riski Delta varyantından 5,4 kat daha fazladır.  Omikronun daha hafif atlatıldığına ilişkin iddialar geçerli değildir. Delta ve Omikron varyantlarının tedavilerinin farklı olup olmadığı ile ilgili bilimsel araştırmaya henüz raslayamadım.
 • Çift doz aşı yaptıranlarda nötralizan antikor oranı ; Biontechte %20-24 , Coronavac ta ise yüzde sıfırdır. Kaynak: ClinicalİnfectiousDiseases( https://t.co/hc0GWwwzEu )
 • Klimik yani klinik mikrobiyoloji uzmanları derneğinin açıkladığı Omikron önlemlerine ve önerilerine https://www.klimik.org.tr/koronavirus/klimik-derneginden-omikrona-karsi-asi-onerileri/ linkinden ulaşılabilir.
 • Dikkat edilmesi gereken önemli bir hususta, aşı yapıldıktan 14 gün sonra koruyuculuk başlayacaktır. Bu konu hakkında bilgi verilmediği taktirde, aşı karşıtları aşı yapıldıktan sonra hastalığa yakalandı diye konuşuyorlar. Gerçi Omikronda; 3. Doz Biontech’ten 14 gün sonra ortalama koruyuculuk %75 civarında oluyor ve bu da % 25 in aşıya rağmen hastalanabildiği anlamı taşımaktadır.
 • Hollanda başta olmak üzere bazı ülkeler Omikrona karşı kapanma dahil önlemler alırken , bazı ülkelerde de yüz yüze toplantılar (Davos….. ) iptal edilmektedir.
 • Şu anki verilere göre , yeni bilimsel veriler çıkana kadar; maske, mesafe, hijyen çok önemlidir. Son aşıdan sonra 3 ay geçmiş ise hatırlatma dozu yapılması % 100 olmasa dahi % 75 civarında koruyuculuk sağlayacaktır. Yeni bir aşı, ilaç, tedavi bulunana kadar;  en uygun ve etkin çözüm bu görünüyor.
 • Koronavirüsün Delta, Beta,Gama varyantlarına göre Omikron varyantının daha hafif atlatıldığı düşünülse ve söylense de bu durum kesinleşmemiştir.
 • Ülkemizde üretilen Turcovacın acil kullanım onayı aldığını sosyal medyadan öğreniyorum. Ülkemiz için gurur verici gelişmedir. Ancak Resmi gazetede konu ile ilgili bilgiye şu ana kadar raslayamadım.  Faz 1-2-3 çalışmalarının bilim dünyasına sunulmasını talep eden konu uzman hekimlerinin talepleri henüz karşılık bulmadı.