erolsennur @ hotmail.com

Yangın oluşabilmesi için ortamda; yanabilecek madde, bu maddeyi tutuşturabilecek ısı ya da kıvılcım, oksijen bulunması gerekiyor. Bu üçünden biri olmaz ise yangın çıkmaz. Buna yangın üçgeni adı veriliyor. Yangına neden olabilecek tehlikelerin belirlenmesi ve buna göre önlem alınması önemlidir. 1-Yukarıda tehlike üçgeninde de belirttiğimiz üzere; potansiyel yanabilecek-tutuşabilecek maddelerin-eşyaların belirlenmesi önemlidir, buna yangın yükü de diyoruz. 2-Ortamda ısı artışına, kıvılcım çıkmasına neden olabilecek kaynakların belirlenmesi önemlidir. Kıvılcım olmadan, sadece ısı artışı dahi yangına neden olabilir. 3-Potansiyel oksijen kaynaklarının belirlenmesi önemlidir. Gezegenimizde Atmosferde Oksijen oranı %21 dir.

Ortamdaki oksijen oranı %14 ün altına düşecek olursa yangın çıkmaz, çıksa da içten yanma şeklinde olur. İçten içe yanan madde, oksijen ile temas ederse birden bire yangına döner. Kimlerin, neden risk altında oldukları önceden bilinir ise; önlem almak ya da yangın çıktıktan sonra müdahale etmek, daha kolay olur. Müdahale esnasında ne yapılacağı daha kolay tahmin edilir. Örnek verecek olursam; a-Mutfak tüpündeki yanıcı madde havadan ağır olduğu için zemine yakın durur. Sızıntı durumunda, süpürge gibi bir şeyle süpürerek ortamdan dağıtmak ve uzaklaştırmak gerekir. Bunu yaparken de sürtünme olmamasına, ortamda sigara içen olmamasına vb dikkat edilmelidir. b-Oysa evlere bağlanan doğalgaz atmosferden daha hafif olduğu için yukarı çıkar. Firmalar ev-işyerlerine doğalgaz bağlarken tavana yakın yerlere havalandırma amaçlı menfez kurarlar. Evlerde özellikle yemek yaparken tutuşan yağlara asla ve asla su dökülmemelidir. Su hidrojen ve oksijenden oluşmaktadır.

Yüksek ısılı yangında, su anında hidrojen ve oksijene ayrılarak ; şiddetli yangına dönüşür. Ya yangın söndürme tüpü ile söndürmek ya da yangının hava ile ilişkisini kesmek önemlidir. Hemen yanmayacak bir örtüyü üstüne kapatabilirsek yangın söner. Bu arada tüpü ya da doğalgaz sistemini de imkan varsa, anında kapatmakta büyük fayda var. Yangın çıktıktan sonra yapılacak ilk iş, rüzgarın yönü dikkate alınarak; dumandan etkilenmeyecek şekilde kaçmak ve alo İtfaye’yi arayarak dumanın rengi ile birlikte yangının yerini, büyüklüğünü tarif etmekte fayda vardır.Yangının çevresindeki maddeleri biliyorsak bildirmek, akaryakıt deposu, kimyasal madde deposu gibi kolayca yanabilecek-tutuşabilecek maddeleri bildirmek önemlidir. Evlerde bulundurduğumuz yangın tüpleri, yangının başlangıcında faydalıdır.

Yangın belli bir aşamayı geçtikten sonra, ancak ve ancak yangını itfaiye söndürebilir. Bu arada yangın söndürme tüpünü kullanırken, yangının çıkış yerine yani köküne tutmak daha faydalıdır. Çocuk emniyet kilidi olan çakmaklar kullanılmalıdır. Çocuk emniyet kilidi olan çakmakları, belli bir yaşın altındaki çocuklar kullanamamaktadır. Böylece yangın sayısı azalmaktadır. Buradan çağrıda bulunuyorum. Ülkemizde çocuk emniyet kilidi olmayan çakmak satışı yasaklanmalıdır. Çakmak kullanan herkes, çocuk emniyet kilidi olan çakmak kullanmalıdır. Burada yazdıklarım genel kültürü arttırmak, halkımızı bilgilendirmek, özellikle yangın nedeniyle oluşabilecek can ve mal kayıplarını azaltmak amaçlı farkındalık yaratmaktır. Bu yazıyı okumak, yangın eğitimi aldığınız anlamına gelmez. Yangın eğitimi veren çok sayıda kurum, kuruluş, şahıs vardır. Yangın eğitiminde burada anlattıklarımı herkesin bildiği varsayılarak anlatılmayabileceği gibi , anlatılabilir de. Yangın eğitiminde konular interaktif anlatılmaktadır.