• BIST 100

  11064,80%0,37
 • DOLAR

  33,03% 0,65
 • EURO

  35,95% 0,40
 • GRAM ALTIN

  2559,28% 0,40
 • Ç. ALTIN

  4095,92% 0,61

Bakan Kacır; “Türkiye Yüzyılı'nda Lider Bir Türkiye Var”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Model Fabrika ve Çukurova Kalkınma Ajansı Adana Projeleri Açılışını Gerçekleştirdi.

EKONOMİ 21.03.2024 14:28:00 0
  Bakan Kacır; “Türkiye Yüzyılı

Bakan Kacır, Adana Sanayi Kampüsü’nde Adana Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi (Model Fabrika), Çukurova Enerji Verimliliği Merkezi ve Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) tarafından desteklenen toplamda 22 projenin açılışını gerçekleştirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Türkiye Yüzyılı'nda artık askeri insansız hava aracı üretiminde dünyada lider; ticari araç, güneş paneli, beyaz eşya, çimento, demir çelik üretiminde Avrupa'da birinci olan bir Türkiye var." dedi.

 

Kültürüyle, tarımıyla, üretimiyle, zengin mutfağıyla Adana'nın kendileri için ayrı bir değere sahip olduğunu belirten Kacır, kentin kendileri açısından önemini anlattı. Kacır, son 22 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü iradesi ve liderliğinde, tüm alanlarda asırlık projeleri hayata geçirdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Cumhuriyet'imizin ikinci asrında Türkiye Yüzyılı hedeflerimizi belirledik, 22 yıldır içeride ve dışarıda bize istikamet belirlemeye, hudut çizmeye kalkanlara karşı her zaman dik durduk, bileğimizi büktürmedik. Milletimize sevdamız, eser ve hizmet üretme noktasındaki kararlılığımız ilk günkü kadar taze. Gönlümüzde, yüreğimizde sadece millete hizmet aşkı var. Bu aşkla, Türkiye Yüzyılı'nda gece gündüz durmadan, duraksamadan, yorulmadan, bir an bile yılmadan çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye Yüzyılı'nda artık askeri insansız hava aracı üretiminde dünyada lider, ticari araç, güneş paneli, beyaz eşya, çimento, demir çelik üretiminde Avrupa'da birinci olan bir Türkiye var. 22 yıl içinde organize sanayi bölgelerinin sayısını 192'den 361'e çıkaran, OSB'lerde üretimde olan sanayi alanlarının sayısını 11 binden 58 bine, istihdamı 415 binden 2,6 milyona yükselten bir Türkiye var."

Üretimi, ekonomisi, sanayisi, teknolojik altyapısı her geçen gün gelişen, büyüyen bir Türkiye olduğunun altını çizen Kacır, 81 ili hiçbir ayrım yapmadan, baştan başa eser ve hizmet siyasetiyle buluşturduklarını, buluşturmaya da devam ettiklerini anlattı.

Adana'ya yapılan yatırımlar

Yurt sathına yaydıkları büyüme ve kalkınma hamlelerini hız kesmeden Adana'da da gerçekleştirdiklerini ifade eden Kacır, "Kadim diyar, bereketli toprakların şehri Adana'mızı, sanayisiyle, üretimiyle, nitelikli insan kaynağıyla desteklemeye devam ediyoruz. Son 22 yılda düzenlediğimiz 2 bin 470 yatırım teşvik belgesiyle şehrimizde 463 milyar liralık yatırımın ve 74 bin nitelikli istihdamın önünü açtık. Adana'da 35 bin KOBİ'ye 4,7 milyar lira destek sağlayarak büyüme ve kalkınma yolculuğunun başat aktörü KOBİ'lerimize can suyu olduk. Ülkemizde sanayinin öncü şehirlerinden Adana'ya 2 organize sanayi bölgesi, 3 endüstri bölgesi kazandırdık. Organize sanayi bölgelerimizde 30 bin ilave istihdam oluşturduk." dedi.

Bakan Kacır, bir süredir faaliyetini sürdüren ve resmi açılışını bugün gerçekleştirdikleri Adana Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi (Model Fabrika)’yle işletmeleri ve iş güçlerini, yenilikçi teknolojiler ve yalın üretim yöntemleriyle buluşturduklarını kaydetti. Yaklaşık 65 milyon lira yatırımla kurulan tesiste, çalışanlara gerçek bir üretim ortamında yeni üretim tekniklerini deneyimleme, işletmelere de operasyonlarını mükemmelleştirme imkânı sunduklarını anlatan Kacır, "İşletmelerin su ve enerji verimliliklerini artırmak üzere danışmanlık hizmetleri veriyoruz. Teknolojik gelişmelere ayak uydurabilen, yenilikçi çözümler üretebilen ve dijital dönüşümü kendi lehine kullanabilen bir iş gücü ve işletme yapısı inşa ediyoruz." diye konuştu.

Adana'da AR-GE odaklı projelere 1 milyar 700 milyon lira destek

Model fabrikalardan destek alan işletmelerin verimliliklerinde ve üretimlerinde gördükleri kayda değer artışların kendilerini memnun ettiğinin altını çizen Kacır, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İnşallah model fabrikamızın örnek çalışmaları ve oluşan farkındalıkla bu altyapıdan yararlanan firmalarımızın sayısı günden güne daha da artacak. İşletmelerimiz daha rekabetçi ve daha verimli bir yapıya kavuşacak. Tabii arzumuz model fabrikamızdan daha fazla işletmemizin yararlanması ve model fabrika etrafında yeni iş fikirlerinin ve inovatif düşüncenin yeşerdiği bir ekosistemi de hep birlikte inşa etmek. Adana ve çevresinde son yıllarda Bakanlığımız destekleriyle önemli bir AR-GE ve inovasyon ekosistemi kurduk. Şehrimizdeki 1 teknopark, 12 AR-GE ve 8 tasarım merkezinde yürütülen AR-GE odaklı projelere bugüne dek 1 milyar 700 milyon lira destek sağladık. Önümüzdeki dönemde model fabrikamızın bu altyapıyla işbirliğini güçlendirecek adımların destekçisi olacağız. KOSGEB, Çukurova Kalkınma Ajansımızın Model Fabrikamızla daha yakın çalışmasını sağlayacağız. Model Fabrikayı işletmelerimizin yalın üretim ve dijital dönüşüm yolculuğuna rehberlik edecek bir cazibe merkezi haline getireceğiz."

Kacır, bugün aynı zamanda Çukurova Kalkınma Ajansı eliyle Adana'ya kazandırdıkları bilim ve teknolojiden AR-GE'ye, altyapı geliştirmeden kültür turizmine, gastronomiden kadın istihdamına geniş yelpazede 22 önemli projenin de açılışını gerçekleştireceklerini bildirdi. Ülkenin stratejik boru hatlarının kesişim noktasında yer alan Adana'da, Kimyasal Madde Üretim Teknolojileri Merkezi kurduklarını belirten Kacır, bu merkezde mevcutta ithal ettikleri kimya ürünlerinin ülkede üretimi için AR-GE çalışmaları yürüttüklerini kaydetti.

Kacır, gelecek dönemde Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi başta olmak üzere Adana'ya kazandıracakları yeni yatırımlarla hem ülkenin cari açığını azaltacak hem de Adana'yı Türkiye'de kimya sektörünün başkenti haline getireceklerini, kurdukları bu altyapının üniversite sanayi iş birliğini güçlendirerek yeni yatırımlar için çarpan etkisi oluşturacağını anlattı.

Adana Valisi Yavuz Selim Köşger ise Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nden sonra ikinci büyük yatırım havzası olmaya aday Doğu Akdeniz'in kalbindeki Adana'nın stratejik konumu, gelişmiş sanayisi ve ticaret altyapısı ile üretim kapasitesinin uluslararası pazarlarda rekabet edebilirlik için önemli avantajlar sağladığını bildirdi. Köşger, Adana’daki Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi, Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi, Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Tarıma Dayalı İhtisas Sera ve Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi, Adana Organize Sanayi Bölgesi dördüncü etap genişleme alanı, Tekstil Kent, ayakkabıcılar, mahrukatçılar ve mobilyacılar küçük sanayi siteleri gibi sanayi bölgelerinin tamamlanmasıyla üretim ve tasarım üstünlüğüne sahip hale geleceğini ve katma değeri yüksek sanayi ürünlerindeki ihracatını artıracağını kaydetti. Vali Köşger, “Adana’da böyle bir yatırımımızın olması iş dünyamız açısından büyük bir öneme sahip. Çukurova Kalkınma Ajansı, sürdürülebilir kalkınma odaklı çalışmalarıyla Çukurova bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişmesine ivme kazandırmaya devam etmektedir.” dedi.

Adana Metal Sanayi içinde 12 bin metrekare alana sahip Adana Model Fabrika’nın eğitim ve danışmanlık hizmetleriyle sürekli iyileştirme, yalın üretim, dijital dönüşüm gibi konularda işletmelerin dönüşüm yapısını değiştirip insan, makine, ekipman, ham madde, malzeme, zaman ve enerji kaynaklarını verimli şekilde kullanmalarını sağlayacağını anımsatan Köşger, bu sayede şehre yapılan yatırımlardan yüksek seviyede istifadeye katkı sağlayacağını aktardı.

Merkezin yıllık 500 Milyon TL katma değer sağlayacağını belirten Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, “Biz, içinde bulunduğumuz bu merkeze Sanayi Kampüsü diyoruz. Çünkü burası Bakanlığımızın sayesinde bölge sanayicisi için tam bir eğitim kampüsü oldu. Bu merkezimiz her geçen gün daha da gelişerek sanayicimize daha etkin ve kaliteli hizmet sunuyor.

Bu kampüs bünyesinde sanayicimizin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde; Adana Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi (Model Fabrika), Yenilik Merkezi, Enerji Verimliliği Merkezi, Mesleki Eğitim ve Belgelendirme Merkezi, Su Verimliliği Merkezini hayata geçirmiş bulunmaktayız. Her biri iş dünyamıza büyük katkılar sağlayan ve geleceğe yönelik önemli adımlar atmamıza vesile olacak merkezlerdir. Hayata geçirdiğimiz bu merkez ile inşallah her yıl bölge sanayisine 500 milyon TL’ye yakın bir katma değer sağlamayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Programda ayrıca Çukurova Kalkına Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Rifat Duran konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Meclis Başkanı İsrafil Uçurum ve Adana Kadın Kooperatifleri Birliği Başkanı Zeynep Kırılmış Bakan Kacır’a hediye takdim etti. Açılış kurdelesinin kesilmesini müteakip Sanayi Kampüsündeki merkezleri ziyaret eden Kacır, personelden bilgi aldı. Sanayi Kampüsü önünde günün anısına hatıra fotoğrafı çekimi ile program sona erdi.

 

 


Adana Demirspor'da Yusuf Sarı ve Semih Güler Kampta

Sıcaklık rekor kırdı...

2 genç elektrik akımına kapılarak göz göre göre can verdi...

Adana’da eğlence mekanları tek tek denetlendi

Serinlemek için eski araçlara bunu yaptılar...

En az 40 dereceler hissedilecek...

800 kişi aylık 5 milyon lira para...

‘15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günümüz kutlu olsun’

'AK Gençlik Ocakları Başkanı' Ferhat Aydoğan tutuklandı

’Allah bize bir daha 15 Temmuz gibi bir ihanet yaşatmasın’

Adana 01 Sağ Furkan Küçükkara İle Anlaştı...

Adana’nın hafızası sonsuzluğa uğurlandı

Yüzlerce kişi tespit edildi...

DSÖ'den korkutan 'Yaz Kovid'i uyarısı!

YÖK'ten açıklama: 1 yıl önce suç duyurusunda bulunuldu

Adanaspor'da Sol Bamba Bolu'da Sol Bamba Kampa Katıldı

Ceyhan’da parkta işlenen cinayetle ilgili 2 kişi tutuklandı

Ali Mahir Başarır, Türkiye’nin en beğenilen milletvekili seçildi

Motokurye Ata Emre Akman cinayetine karar verildi...

İrem'in ölümüne neden olan sürücüye tahliye

15 Temmuz şehitlerimiz dualarla yâd edildi

Kanun emrine uymayanlara hapis cezası!

Minik Hamleler Projesi İş Birliği Protokolü imzalandı.

Kahramanlar anıldı...

İnanç Güngen suçu eşine yıktı!

Gazeteci Çetin Remzi Yüreğir Hayatını Kaybetti...

İlköğretim Öğrencilerine Günde 1 Öğün Sağlıklı ve Kaliteli Yemek Verilmeli

Sosyal medyadan çağırdığı temizlikçi kızı katledip uzuvlarını kuyuya attı

Listede sizin de adınız olabilir, tam 10 milyar parola!

Eşini ve annesini öldüren sanık için yeni akıl sağlığı raporu istendi

Yükleniyor

DSÖ'den korkutan 'Yaz Kovid'i uyarısı!

En tehlikeli varyantı geliyor

M çiçeği virüsü vakalarında artış yaşanıyor!

Kuş gribi kaynaklı ilk insan ölümü! DSÖ doğruladı...

ASİM'DEN Filistin için gece nöbeti ve çadır eylemi...

'Tek bir vaka bile acil eylem çağrısı olmalı'

Yusuf Kanlı, “Şımaran bir CHP gerçeği var”

Müracaat edebilmek bile başarı sayılıyor!

Güneş'te dev bir patlama gerçekleşti! Fırtına dünyaya yaklaşıyor

Son derece dirençli!

Ali Mahir Başarır, Türkiye’nin en beğenilen milletvekili seçildi

İlköğretim Öğrencilerine Günde 1 Öğün Sağlıklı ve Kaliteli Yemek Verilmeli

"Zalimin zulmüne direnmeyi sürdürüyoruz"

Ayhan Barut'tan taşeron işçilere kölelik dayatmasına tepki

Dr. Atalay istifa etti

“Sorun çok tehlikeli boyutlara ulaştı!”

Ayhan Barut, 'Karanlığa teslim olmayacağız'

“İşçi ve emekçi kardeşlerimizin sonuna kadar yanındayız”

Erken seçim için AK Parti'den dikkat çeken açıklama! CHP lideri Özel '2026' diyordu... 2027 çıkışı geldi

Seyhan’da muhtarlar çalıştayı yoğun katılımla gerçekleşti

800 kişi aylık 5 milyon lira para...

Yüzlerce kişi tespit edildi...

Listede sizin de adınız olabilir, tam 10 milyar parola!

Faturasını düzenli ödeyenler için güvence bedeli kalkıyor

Sarıçam mobilyacılar ihtisas sanayi sitesi 889 dönüme kuruluyor

ATO Başkanı Bayram’dan AKAMDER’e Hayırlı Olsun Ziyareti

O ücret iade edildi!

İkinci elde yaprak kıpırdamıyor, galericiler isyan etti!

“SASA’da en düşük maaş, asgari ücretin neredeyse 2 katı”

Emekli ve asgari ücretli kiracıları zora sokacak liste…

Adana Demirspor'da Yusuf Sarı ve Semih Güler Kampta

Adana 01 Sağ Furkan Küçükkara İle Anlaştı...

Adanaspor'da Sol Bamba Bolu'da Sol Bamba Kampa Katıldı

Minik Hamleler Projesi İş Birliği Protokolü imzalandı.

León’a Bedelsiz Ayrılarak Transfer Oldu...

Valkanis: 'Herkesin gurur duyacağı bir takım oluşturmak istiyoruz'

Adana Demirspor’da Teknik Direktör Michael Valkanis ilk antrenmanına çıktı

Adana Demirspor Valkanis ile anlaştı...

Adana Demirspor'un Hocası Belli Oldu

Çukurova’da yüzmeye engel yok!

’Allah bize bir daha 15 Temmuz gibi bir ihanet yaşatmasın’

15 Temmuz şehitlerimiz dualarla yâd edildi

Kanun emrine uymayanlara hapis cezası!

ÇÜ'de ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ Anma Etkinlikleri Düzenlendi

Beklentisi olanlara kötü haber geldi...

Yüzde 24,73 + yüzde 20 formülü

Ömer Çelik'ten en düşük emekli maaşına zam açıklaması

Sıcak havalar köpekleri daha saldırgan yapıyor!

Emekli maaşlarında son viraj!

Asgari ücret, emekli, memur derken onlar unutuldu!

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16