KLIÇDAROĞLU, DEMİRSPOR VE MENEMENSPOR’U KUTLADI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Süper Lig'e yükselen Adana Demirspor ile GZT Giresunspor camiasını tebrik etti. Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Süper Lig'e yükselmeyi başaran Adana Demirspor ve GZT Giresunspor camiasını kutluyorum. Her iki takımımıza da gelecek sezon mücadele edecekleri Süper Lig'de başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

BAKAN KASAPOĞLU; "HAYIRLI OLSUN"
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Süper Lig'e yükselmeye hak kazanan Adana Demirspor ve GZT Giresunspor kulüplerini kutladı.Kasapoğlu, yayımladığı tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi: "2020-2021 sezonunda oynanan maçların ardından, TFF 1. Lig'den Süper Lig'e yükselme başarısı gösteren Adana Demirspor ve GZT Giresunspor kulüplerini kutluyorum. Gelecek sezon Süper Lig'de mücadele edecek her iki kulübümüzün de, yeni inşa ettiğimiz stadyumları ile Süper Lig'imize renk katacağına eminim. İki kulübümüzün de bu başarısında emeği geçen futbolcularını, teknik heyetini ve yöneticilerini tebrik ediyor, uzun yıllar sonra Süper Lig heyecanını şehirlerinde yaşayacak olan Adanalı ve Giresunlu hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum."

TFF'DEN HER İKİ TAKIMI KUTLADI
Türkiye Futbol Federasyonu, TFF 1'inci Lig'de şampiyon olan Adana Demirspor ve lig ikincisi olarak Süper Lig'e yükselen GZT Giresunspor'u tebrik etti. TFF'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "TFF 1'inc Lig'de bugün oynanan 34. hafta maçlarının ardından Adana Demirspor şampiyon, GZT Giresunspor ise lig ikincisi olarak sezonu tamamladı ve Süper Lig'e yükselme hakkını kazandı. Türkiye Futbol Federasyonu olarak şampiyon Adana Demirspor ve TFF 1. Lig ikincisi GZT Giresunspor'u tebrik eder, önümüzdeki sezon Süper Lig'de başarılar dileriz" ifadeleri kullanıldı.

ÇELİK; CAMİAYI TEBRİK ETTİ”
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Süper Lig'e yükselen Adana Demirspor camiasını tebrik etti.Çelik, sosyal medya hesabından, Süper Lige yükselen Adana Demirspor'un atkısını taktığı bir fotoğrafını paylaştı.
"Hasret bitti, mavi şimşekler Süper Lig'de." ifadesini kullanan Çelik, şunları kaydetti:
"Adana Demirspor ligi lider tamamlayarak şampiyon oldu. Kupa, Süper Lig yolunda büyük bir mücadele veren Adana Demirspor Kulübü futbolcularını, başkanını, yönetimini, teknik heyetini, vefakar taraftarlarını tebrik ediyoruz. Adana'mıza hayırlı olsun."

BULUT; EMEĞİ GEÇENLERE SONSUZ TEŞEKKÜR EDERİZ”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, şampiyon olarak Süper Lig’e yükselen Adana Demirspor için bir kutlama mesajı yayımladı. İzmir’de şampiyonluk akşamını canlı olarak izleyen Bulut, “Tarihi başarılarla, kupalarla dolu olan işçinin, emekçinin, emeğin takımı, demiryolu işçilerinin alın teri Adana Demirspor’umuz 26 yıl sonra Süper Lig’e yükselerek, bizlere, Adana’mıza tarifsiz bir sevinç ve coşku yaşattı” dedi.
Şampiyonluğun, 34 hafta süren periyotta, emeğin, azmin, mücadelenin bir sonucu olduğunu kaydeden Bulut, şunları söyledi:
Mavi Şimşekler ile gurur duyduk. Şampiyonluk, Demirspor’a anasının ak sütü gibi helaldir. Süper Lig’e yükselen Şampiyon Adana Demirspor’umuza sonsuz başarılar diliyorum. Mavi Şimşekler’in Süper Lig’de de Adana’mızı gururla, başarıyla temsil edeceğine inancımız tam. Yönetiminden teknik heyetine, futbolcusundan malzemecisine, emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Tebrikler Demirspor."

BARUT; "SÜPER LİG'İN TOZUNU ATTIRACAĞIZ"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, TFF 1. Lig'in şampiyonu Adana Demirspor'u kutladı, 26 yıllık hasreti bitiren futbolcular, teknik ekip, yönetim ve taraftarlara teşekkür etti. Adana'nın Süper Lig'e çok yakıştığını aktaran Barut, "Şampiyonumuzu selamlıyor, Süper Lig'de üstün başarılar diliyoruz" dedi.
İzmir'deki şampiyonluk maçında Adana Demirspor'u yalnız bırakmayan, kamp yapılan otelde takıma başarılar dileyip Menemen Stadyumu'nda karşılaşmayı takip eden CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, 26 yıl sonra gelen şampiyonlukla büyük mutluluk yaşadıklarını söyledi. Stadyumda futbolcular, teknik ekip, yöneticiler ve Başkan Murat Sancak'ın şampiyonluk sevincine ortak olan Ayhan Barut, Adana'nın her zaman Süper Lig'de temsil edilmesi gerektiğini söyledi.
Türkiye'nin sanayileşmesine öncülük eden Adana'nın tarımdan kültür-sanata olduğu gibi sporda da çok önemli bir marka olduğuna dikkat çeken Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Görkemli geçmişine özlem duyduğumuz kentimizin güzide takımlarından Adana Demirspor'un hak ettiği Süper Lig'e ulaşması bu anlamda 7'den 70'e hepimizi olduğu gibi taraflı tarafsız herkesi büyük bir sevince boğmuştur. Bize bu mutluluğu yaşatan şampiyon takımımızı, büyük Adana Demirspor'u kutluyoruz. Futbolcuları, teknik ekibi, Başkan Murat Sancak'ı, cefakar ve fedakar taraftarlarımızı selamlıyor, teşekkür ediyoruz. Adana Demirspor'umuzun Süper Ligi'nin de tozunu attıracağını biliyor, bu yolda üstün başarılar diliyoruz. Maalesef bu sezon istediği sonuçları alamayan Adanaspor'umuzun da gelecek yıl bizlere aynı sevinci yaşatacağını biliyor, her zaman dayanışma içerisinde olacağımızı bir kez daha ifade ediyor, başarılar diliyoruz."

ŞEVKİN; “ADANA DEMİRSPOR’U YÜREKTEN KUTLUYORUM”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, TFF Süper Lige yükselen şampiyon Adana Demirspor’u kutladı.
26 yıl aradan sonra Süper Lig’de mücadele edecek olmanın haklı gururunu yaşayan ve Adana’yı büyük sevince boğan Mavi-Lacivertli camiaya teşekkür eden Dr. Şevkin, tarihi başarılarla dolu takımın cefakar-vefakar taraftarının şampiyonluğu sonuna kadar hak ettiğini kaydetti.
Mavi-Şimşeklerin son maçında Menemenspor’u güzel bir oyun ve farklı skorla mağlup ettiğine işaret eden Dr. Şevkin, “Kentimizin iki güzide futbol kulübünden biri olan Adana Demirspor’un süper ligde mücadele edecek olması Adana açısından büyük önem taşıyor. Adanamız gerek sosyal gerekse ekonomik olarak yeni sezonda farklı ve olumlu bir atmosfer yaşayacak. Bizlere bu sevinci yaşatan tüm ekibi yürekten kutluyor, Adanaspor’un da yeni sezonda Adana Demirspor’la birlikte Süper Lig’de mücadele etmesini diliyorum” diye konuştu.
Dr. Şevkin, Süper Lig ve 1. Lig’de yeni sezon başlamadan önce Covid-19 salgınının tamamen sona ermesini ümit ettiğini, taraftarların Adana Demirspor ve Adanaspor’u stadyumda canla başla desteklemesini dilediğini sözlerine ekledi.

AKAY; “ADANA DEMİRSPOR HAKEDEREK ŞAMPİYON OLDU”
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Menemenspor karşısında aldığı 4-1’lik galibiyet ile şampiyonluk ipini göğüsleyen Adana Demirspor’un şampiyonluğunu kutladı. Başkan Akay, 26 yıllık özleme son veren Adana Demirspor’un Süper lige renk katacağını söyledi. Futbolun büyük bir sosyolojik ve ekonomik değer olduğunu kaydeden Başkan Akay,”Özellikle Futbol kitleleri peşinden sürükleyen bir değer. Sosyolojik olduğu kadar, ekonomiyi de etkiliyor. Bu değerlerden Adanamız da hak ettiği payı alacaktır.” dedi. Adana Demirspor’un şampiyonluk yolundaki rakiplerini yenerek Süper Ligi hak ettiğini vurgulayan Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, şöyle devam etti;
“Adana’mıza şampiyonluğu hediye eden başta Kulüp Başkanı Murat Sancak, Yönetim Kurulu üyeleri, Teknik heyet ve cefakar Adana Demirspor taraftarını canı gönülden kutluyorum. Süper Lig, Adana’mıza hayırlı olsun. Adana Demirspor’un Süper lige çıkmasıyla kentimizin de kategori atlayacağına inanıyorum. Mavi-Lacivertli takımımızın, Süper ligde olması Adana’mızı her açıdan ileriye taşıyan moral olacaktır. Tüm taraftarı pandemi koşullarına uymaları için uyarıyor, Adana Demirspor’un bizlere verdiği moralle nice başarılar elde edileceğine inanıyorum”
Türk futbol tarihinde, Adana’nın önemli bir değere sahip olduğunu anımsatan Başkan Akay, bu sezon Adana Demirspor ile yaşanan Süper Lig sevincini gelecek yıl Adanaspor ile yaşamak istediklerini de sözlerine ekledi.

KOCAİSPİR; “TEŞEKKÜRLER MAVİ ŞİMŞEK”
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Süper Lig’e yükselme başarısı gösteren Adana Demirspor’a tebrik mesajı yayımladı.
Adana Demirspor’un Türkiye’nin en köklü ve tarihi başarılarla dolu kulüplerinden biri olduğunu vurgulayan Başkan Kocaispir, mesajında şu görüşlere yer verdi; “80 yıllık köklü bir maziye sahip olan Adana Demirspor’umuz bu sene iyi bir ekip, iyi bir yönetim, iyi bir teknik heyet ve düzeyli sporcularla çok değerli bir başarıya imza attı.
Müthiş bir başarı hikayesi ile 26 yıllık özleme son veren, TFF 1. Lig'de şampiyon olarak Süper Lig'e yükselme başarısı gösteren yöneticisinden, teknik ekibine, futbolcusundan, taraftarımıza Adana Demirspor’umuzu tebrik ediyor, Türk futbolu, camiası ve Adana'mız için hayırlı olmasını diliyorum.”

KAVAK; “ŞEHRİN GELİŞMİŞLİĞİ SADECE EKONOMİYLE ÖLÇÜLMEZ”
MÜSİAD Adana Başkanı Burhan Kavak, Adana Demirspor’un şampiyon olarak Süper Lig’e çıkmasının şehrin sadece motivasyonuna değil, ekonomisine de önemli katkı sağlayacağını söyledi.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adana Başkanı Burhan Kavak, 1’nci Lig’te şampiyon olarak Süper Lig’e yükselen Adana Demirspor’un başarısını kutladı. Adana’nın ekonomideki gücü, kültürel zenginliği, sanatı ve sporuyla zaten hep süper ligde kalmayı hak eden bir şehir olduğunu ancak, uzun yıllardan beri süper ligde temsil edilemiyor olmasının üzüntü verdiğini belirten Kavak, “Birçok kez kapısından döndüğümüz süper ligi Adana Demirspor’un şampiyonluğuyla selamlamış olduk. Bu başarıda başta Başkan Murat Sancak olmak üzere kulüp yönetiminde yer alan arkadaşlarımızın, onları bu önemli görevi üstlenmeleri için telkin edenlerin, futbolcuların, teknik heyetin ve dünyanın her yerindeki ‘Mavi Şimşek’ taraftarlarının payı var” dedi.
Adana’nın son yıllarda merkezi yönetimden önemli ölçüde spor alanında altyapı yatırımı aldığını, bunlar arasında en önemli eserin geçtiğimiz yıl açılışı Cumhurbaşkanımız Erdoğan tarafından açılan 33 bin kişilik stadyum olduğunu kaydeden Kavak sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bir şehrin sadece istihdam, ihracat rakamlarının artması gelişmişliği tam olarak ifade etmez. Lisanslı sporcu sayısı ne kadar artıyor, kulüpleri yurtiçinde ve yurtdışında hangi başarılara imza atıyor bunlar da çok önemli. Ben Adana Demirspor’un süper lige çıkmasının şehirde sadece motivasyonu yükseltecek bir sıçrama olmayacağını düşünüyorum. Bu yükseliş ekonomi tablolarına da olumlu katkılar sağlayacak. Süper Lige çıkmak kadar süper ligde kalmanın da önemli olduğunu biliyoruz. Ama ben Adana Demirspor’un süper ligde çok başarılı olacağına şehrimizi ülke ve dünya genelinde etkin temsil edeceğine, tanıtımımıza önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu başarıda emeği geçen herkesi kutluyorum.”

AYBABA; "ŞAMPİYONLUK ADANA'YA ÇOK YAKIŞTI"
TFF 1'inci Lig'de Menemenspor'u deplasmanda 4-1 yenip şampiyon olarak Süper Lig'e yükselen Adana Demirspor'un teknik direktörü Samet Aybaba çok büyük gurur yaşadığını söyledi.Adana Demirspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, Menemenspor maçının ardından basın toplatınsında açıklamalarda bulundu. Adana Demirspor'un 26 yıldır bugünü beklediğini ifade eden Aybaba, "İnanılmaz mutluyum. Memleketimizin takımı 26 yıldır bekliyordu. Adana kaliteli yerdir, insanları çok kalitelidir. Uzun yıllardır baskı altındaydı. Bu şampiyonluk Adana için kıvılcım olacaktır. Herkesi canı gönülden kutlarım. İnanılmazı başardılar. Her geçen gün tempo arttı, arkadaşlık arttı, takımdaşlık arttı. Başkanımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. İyi giden takıma ekonomik olarak büyük katkılar koydu. Her isteği yerine getirdi. Bizlere herkes gönül bağıyla bağlandı. Bu şampiyonluk Adana'ya çok yakıştı. Adana Demirspor marka takımdır. Rakiplerimizin hepsini yendik. Şampiyonluğumuz apayrı bir hikaye. Dünyadaki sayılı şampiyonluk hikayelerinden biri. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Süper Lig Adana'ya çok iyi gelecektir. Adana Demirspor'un katılımıyla Süper Lig çok renklenecektir? dedi.

ADANA DEMİRSPORLU FUTBOLCULAR; "TARİH YAZDIK"
Maçın ardından gazetecilere açıklama yapan Adana Demirsporlu futbolcular, tarih yazdıklarını ve şampiyonluktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.
26 yıllık hasretin sona erdiğini söyleyen futbolculardan Volkan Şen, "Bu başka bir şampiyonluk. Çok istediğimiz arzuladığımız 26 yıllık hasret. Bugün itibariyle takım arkadaşlarımız, hocamız, takımımız tarihe geçtik. Büyük bir onur, gurur, mutluluk bizim için. Gerçek anlamda çok mücadele ettik. 14 puan geriden gelmek, şampiyon olmak 1'inci bitirmek kolay değildir ama biz takım arkadaşlarımız, hocamız, başkanımız olsun gerçek anlamda kilitlendik, kenetlendik, birlik olduk ve bunun da karşılığını bugün şampiyon olarak aldık. Çok iyi bir arkadaşlık ortamı kurduk. Hocamız geldikten sonra özellikle hem saha içinde hem saha dışında birlik olduk. Ben bunun başarıyı getirdiğine inanıyorum" dedi.
Yaşadığı şampiyonluğun farklı olduğunu belirten Tarık Çamdal ise, "Bu zafere ulaştığımız için çok mutluyum. Yılların verdiği bir hasret var. Biz hikaye yazdık, bunun bir parçası olduk. Ben şampiyonluklar yaşadım geçmişte ama bu şampiyonluk benim için en güzeli. Çünkü ben buraya kendimi ait hissediyorum. Geçen sene başaramamıştık ama hiçbir zaman şüphe duymadık. Bir gün elbet bu şampiyonluğu elde edeceğimizi biliyorduk" diye konuştu. Gökhan İnler de, Adana Demirspor'a transfer olurken Adana'yı Süper Lig'e çıkarmak hedefiyle geldiğini söyledi. Başta teknik direktör Samet Aybaba olmak üzere herkese teşekkür eden İnler, "Sözümde durdum ama Adana Demirspor'u net seçtim. İyi günde kötü günde hep beraberdik. Takım olduk ve bu sene başardık. Çünkü bu şehri canlandırmayı bu hedefi yakalamayı ve 26 sene sonra müthiş bir hedef, müthiş duygularımız var" şeklinde konuştu.
Hasan Kılıç da, "Çok mutluyuz, geçen sene içimizde bir burukluk kaldı. Play-off finalinde yenildik. Çok şükür 26 sene sonra bugün, ligde lider olarak bitirdik. Üst düzey bir mücadele verdik. Kimse beklemiyordu arkadan gelip lider bitireceğimizi ama biz her zaman inandık kaliteli bir takım olduğumuza" dedi.

SANCAK; 'SÜPER LİG'DE KALICI OLACAĞIZ'
'Çalışanıyla, yönetimiyle, teknik heyetiyle, futbolcusuyla, taraftarıyla ve şehriyle çok mutlu olduklarını aktaran Murat Sancak, "Bundan daha büyük mutluluk yok. Ben 3 yıldır uçağa binmiyordum uçak korkusundan dolayı. Vallahi bugün bindim, bu mutluluk korkuyu da alıyor. Son üç maça girdikten sonra 'acaba' demedim. Tuzla maçıyla başlayan, Balıkesir maçıyla devam eden ve bugün Menemen ile... Mesela bugün çok rahattım. Tuzla maçında da rahattım, Balıkesir maçında biraz strese girdim. İlk 45 dakika 7-8 tane pozisyon kaçırdıktan sonra biraz tedirgin oldum ama futbolcuları biliyorsunuz kalite var, atıyorlar yani" diye konuştu. Süper Lig'de taraftarların kendilerinden çok şey beklediğinin farkında olduklarını dile getiren Sancak, şunları söyledi: "Ama böyle bir beklenti içerisine girmesinler, şimdiden söyleyeyim. Önce biz kalıcı olacağız orada. Önce Süper Lig'de kalıcı olacağız. Şampiyonluk, Avrupa öyle bir hedefimiz yok. Önce iyi bir kadro; ekip çalışmalar yapıyor. Şu an havuzdan seçiyoruz. Ama iyi bir kadro kuracağız. İki - üç yıl sonra bakarız. Öyle çıkıp düşme olmaması lazım. Asansör takım olamayız. Nasıl 26 yıl çıkmadıysak, 26 yıl da düşmememiz lazım. 26 yıl sonra ben de 80 yaşıma geliyorum, artık ne haliniz varsa görün. 'Hakkın rahmetine kavuşana kadar başkanım' dedim yani. Kurtuluşunuz yok benden yani." dedi.

BURAK YILMAZ; GELDİ EFSANE”
Kariyerini Fransa'da sürdüren milli futbolcu Burak Yılmaz, TFF 1. Lig 2020-2021 şampiyonu Adana Demirspor'u kutladı. Yılmaz, sosyal medya hesabından "Geldi efsane" paylaşımı yaparak Adana Demirspor'u etiketledi.
TFF 1.Lig ekiplerinden Adana Demirspor, 70 puanla 2020-2021 sezonu şampiyonu olarak Süper Lig'e çıktı. Kariyerini Fransa'nın Lille ekibinde sürdüren milli futbolcu Burak Yılmaz ise mavi-lacivertli ekibin başarısını sosyal medya hesabından kutladı. 35 yaşındaki golcü, sosyal medya hesabından "Geldi efsane" paylaşımı yaparak Adana Demirspor'u etiketledi.
Aynı zamanda babası da Adanalı olan Yılmaz'ın bu paylaşımı Adana Demirsporlu taraftarları sevindirdi.