ELBAN: “ANNELERİMİZ TEK LİMANIMIZDIR”
Adana Valisi Süleyman Elban, ”Anneler Günü” nedeniyle bir kutlama mesaj yayımladı, Vali Elban mesajında şu ifadelerine yer verdi;
Tek bedende iki yüreğin atmasıyla başlayan yaşamımıza, daima yön veren ve evladının iyiliği için birçok güçlüğe göğüs geren fedakâr annelerimizin Anneler Günü’nü tebrik ediyorum.
Bizlere iyiliği, doğruluğu, merhameti, sevgiyi ve saygıyı öğreten annelerimiz; hayatımızın ilk ışığı, ilk öğretmenimizdir. En müstesna yol göstericimiz, ilk arkadaşımız, ilk sırdaşımız, iyi günde kötü günde sığındığımız tek limanımızdır annelerimiz.
Evladını her koşulda seven ve koruyan her ne olursa olsun çocuğunun iyiliği için mücadele eden gerekirse bu uğurda canını dahi sakınmayan annelerimize hürmette kusur etmememizi aşılayan bir kültürün temsilcileri olarak en değerli hazinemiz olan annelerimizi, daima başımıza taç etmeli ve bu kadim anlayışı gelecek nesillerimize aktarmalıyız.
Bu özel günü anlamlı kılan en önemli şey; annelerimize olan sevgimizi bir gün değil, hayatta var olduğumuz müddetçe her gün göstermemiz ve onları ilgi alakamızdan hiçbir zaman mahrum bırakmamamız gerektiğidir.
Başta şehitlerimizin mukaddes anneleri olmak üzere hayatlarını ailelerine adayan tüm annelerimizin ve gönlünde bir canlıya karşı annelik merhameti taşıyan tüm kadınlarımızın Anneler Günü’nü kutluyor, ahirete irtihal etmiş annelerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum.

SÜMER; “ANNELİK EN KUTSAL DEĞERDİR”
CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer anneler günü sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı. Sümer mesajında şunları kaydetti.
“ Toplum kültürümüzün ve geleneklerimizin gelecek nesillere aktarılmasında en önemli rol şüphesiz ki annelerimizindir.
Şefkatin tükenmez kaynağı olan annelik, bizim inanç anlayışımıza göre de en yüce, en kutsal değerlerden birisidir.
Bizleri canından bir parça olarak gören ve tüm yaşamlarını bizim hayatımızın daha iyi olması için harcayan annelerimizin hakkı asla ödenemez.
Bizleri en iyi şekilde yetiştirmek, hayata hazırlamak için karşılıksız sevgi veren, her koşulda öncü olan kendilerini siper eden annelerimizin hak ettikleri sevgi dolu dünyayı yaratmak hepimizin elinde.
Anneler günü kutlanırken dahi gündelik işlerde, kırsal alanda çalışan sosyal güvenlik ve iş güvenliğinden yararlanamayan annelerimizin, evhanımlarımızın bir an önce yasal düzenlemeyle hazine teşvikli düşük tutarlı primlerle sosyal güvenlik kanunu çatısı altına alınması annelerimize ve kadınlarımıza karşı en büyük borcumuzdur.
Ülkemizin Milli ve Manevi birikimlerini yeni nesillere aktaran toplumsal kalkınmamızın hafızası olan annelerimizin hak ettiği değere ulaştırılması, cinsiyet ayrımcılığından dolayı toplumda adaletsiz bir şekilde davranılmasının ve kadın şiddetinin önüne geçecek gerekli yasal düzenlemelerin dünya standartları seviyesinde düzenlenmesi toplumsal barışa ve huzura şüphesiz ki büyük katkı sunacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta ZübeydeHanım, Şehit ve Gazilerimizin anneleri olmak üzerepandemi sürecinde evlatlarından ayrı kalarak canla başla yılmadan çalışan sağlık çalışanı annelerimizin ve yüreği annelik şefkatiyle dolu olan tüm annelerimizin Anneler Günü'nü kutluyor; mutlu, sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum.”

ULUDAĞ; “KARŞILIKSIZ SEVGİNİN VE FEDAKÂRLIĞIN SİMGESİ ANNELERİMİZDİR”
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ anneler günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı. Başkan Uludağ mesajında “ Doğumdan ölüme kadar geçen sürede hayatımızın her anında varlıklarıyla bizleri onurlandıran, ihtiyacımız olduğunda bizler için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan annelerimizin Anneler Gününü kutluyorum.” dedi.
Dünyanın en değerli varlığı annelerin, yılda sadece bir gün değil her gün hatırlanması gerektiğini belirten Başkan Uludağ mesajında, anne sevgisinin sevgilerin en büyüğü ve en kıymetlisi olduğuna dikkat çekti.
Annelerin dünyanın en nadide çiçeği olduğunu kaydeden Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ mesajında şu ifadelere yer verdi; “ Dünyaya geldiğimiz andan itibaren, sevginin ve emeğin vücut bulmuş hali annelerimiz, insanı insanoğlu yapan değerlerin temelidir. Karşılıksız sevginin ve fedakârlığın simgesi annelerimizi sadece senenin bir günü değil, yılın her gününde hatırlamalı ve onların hayır dualarını almalıyız. Bu sebeple başta şehit annelerimiz olmak üzere tüm annelerimizin anneler gününü kutluyorum.” dedi.

TOPUZ; “ANNELERİMİZİN HAKLARINI ÖDYEMEYİZ”
Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz Anneler Günü dolayısı ile yayınladığı mesajda;” Bin Bir emek ile bizleri bu günlere getiren, ilk öğretmen, ilk arkadaş ilk sırdaş olan değerli annelerimizin haklarını ödemek mümkün değildir. Onların el üstünde tutulması haklarını ödeyemesek te verilecek en güzel hediye olacaktır.
Başta annem olmak üzere tüm annelerimizin ve anne adaylarımızın gününü kutluyor sevgi ve selamlarımı iletiyorum. “Dedi.

ATAY; “ANNELİĞİ YERİ DOLDURULAMAZ”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çukurova İlçe Başkanı Remzi Ümit Atay, Anneler günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
CHP Çukurova İlçe Başkanı Atay mesajında: “Annelik yeri doldurulamayan, değeri hiçbir şeyle ölçülemeyen, dünyadaki en yüce duygulardan biridir. Karşılıksız sevginin en güzel örneklerini veren annelerimiz sonsuz bir sevgi ve özveri ile bizlere geleceğimize uzanan yolda rehberlik eden ilk öğreticilerimizdir. Bizim inanç anlayışımıza göre, annelik dünyanın en yüce, en kutsal vazifelerinden biri; anneler ise iyiliği en çok hak eden varlıklardır. Bizleri canından, ruhundan, özünden bir parça olarak gören ve tüm hayatını bizim hayatımızın daha iyi olması için harcayan annelerimizin hakkı asla ödenemez. Bizler, annelerimizi sadece bir günle hatırlayan değil, her günümüzü onlarla, onların hatıralarıyla yaşayan bir milletin çocuklarıyız. Bizleri en iyi şekilde yetiştirmek, hayata hazırlamak için karşılıksız sevgi veren, beklentisiz emek harcayan annelerimize her gün aynı değeri vermemiz gerektiğini en iyi bilen toplumlardan biriyiz. Hepimiz için en önemli varlık olan annelerimize hayatlarının her gününde destek olmak, bizden bekledikleri sevgi ve saygıyı göstermek bir görev değil, içten gelen duygu olmalıdır. Yerleri doldurulamaz annelerimizden hayatta olmayanlara rahmet, yaşayan annelerimize ise uzun ömür diliyorum. Bu duygularla başta şehit anneleri olmak üzere, varlık sebebimiz olan tüm annelerin “Anneler Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

AYDAR; "ANNELERİMİZE NE KADAR HİZMET ETSEK AZDIR"
Ceyhan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydar, anneler günü dolasıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Aydar ,mesajında en temel ve sonsuz sevginin, şefkatin ,öz verinin ,sabrın ,mücadelenin ve hoşgörünün sembolü “anneler” olduğunu ifade ederek şöyle devam etti: “Dünya’nın en değerli varlığı olan saygıdeğer Annelerimizi öncelikle sevgi, saygı ve en derin muhabbetlerimle selamlıyorum. Karşılıksız sevgi ve sonsuz özverinin simgesi, dünyanın hiçbir değerliyle karşılaştırılmayacak ve yeri hiçbir zaman doldurulmayacak olan sizlersiniz. Dinimiz, anne ve babaya itaatin üzerinde önemle durmakla birlikte, Annelerin bu emeklerine karşılık olarak, onlara iyi davranmak ve değer vermek ,hem dini hem de insani görevimizdir. Annelerimize ne kadar hizmet etsek azdır. Unutulmamalıdır ki ; barış ve sevgi dolu bir dünyanın temeli, annelerin yetiştireceği bireyler sayesinde atılır. Annelerimize sadece anneler gününde değil, yaşamın her anında sevgi, saygı ve bir dünyanın temeli, annelerin yetiştireceği bireyler sayesinde atılır. Annelerimize sadece anneler gününde değil, yaşamın her anında sevgi, saygı ve muhabbetle kucaklamalıyız.
Dünya’nın en zor ve en yüce görevini üstlenen tüm annelerin Anneler gününü en samimi duygularımla kutluyorum.