Adana merkezli 11 ilde yürütülen soruşturma kapsamında, usulsüz reçete yazılarak haksız kazanç temin ettikleri iddia edilen 46 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti. Operasyonda 18 kişi tutuklanırken, geri kalanlar ise serbest kaldı. Operasyonda gözaltına alınan Sağlık Müdür Yardımcısı Yüksel Coşkun suçsuzluğu savcılık kararıyla ortaya çıkarken, yaşananlar, “Bir suçsuzluk hikayesi” sloganıyla 2005 yılında izleyiciyle buluşan “Pardon” filmini anımsattı.
Adana’da Şubat ayında düzenlenen sahte reçete ve yolsuzluk iddialarıyla yürütülen ve kamuoyunu bir süre meşgul eden operasyonun ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. Gözaltına alınanların, kanser hastalarının ilaçlarını usulsüzce yazarak yurtdışına sattıkları, uyuşturucu özellikli ilaçları da piyasaya sürmek istedikleri belirlendi. Savcılık ve polis ekipleri 6 ay süren teknik ve fiziki takiplerini yaptıkları kişileri 19 Şubat 2021’de şafak operasyonuyla gözaltına aldı.

Son dakika haberi: Adana'daki uyuşturucu ve yolsuzluk operasyonu, System.String[]
Operasyonun ardından şebekeyle ilgili birçok iddia ortaya atıldı. Operasyon sonucunda 18 kişi tutuklanırken, geri kalanlar ise serbest kaldı. Serbest kalanlar arasında bulunan sağlık müdür yardımcısının yaşadıkları ise “Bir suçsuzluk hikayesi” sloganıyla 2005 yılında izleyiciyle buluşan “Pardon” filmini akıllara getirdi. Filmde, Ferhan Şensoy’un canlandırdığı “İbrahim” karakteri 2 arkadaşıyla birlikte 6 yıl 3 ay cezaevinde yattıktan sonra suçları olmadığı anlaşılıp serbest kalıyordu.
Müdür yardımcısı Coşkun’un 4 ay telefonun dinlendiği, 3 ay da fiziki takibin yapılmasına karşın hakkında hiçbir somut delil elde edilemediği savcılık kararına da yansıdı. Savcılığın, hakkında takipsizlik kararı verdiği müdür yardımcısı Coşkun’un 2018 yılında bir eczacıyı uyuşturucu ilaçları yasa dışı yollarla satmaktan meslekten men ettiği, 2020 yılında ise bir başka eczacıyı Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na uyuşturucu ticareti yapmak suçundan Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurunda bulunduğu da savcılık ifadelerine yansıdı.
Müdür yardımcısının 155 polis hattına rumuz kullanan bir kişinin asılsız ihbarı nedeniyle gözaltına alındığı, suçsuzluğu anlaşıldıktan sonra da serbest kaldığı belirlendi. Coşkun’un ceza kestiği ve meslekten men ettikleri tarafından iftiraya uğradığı ihtimali üzerinde durulmaya başlandı. Soruşturmanın düzgün ve tarafsızca yönetilebilmesi açısından Adana Valiliği kararıyla görevinden uzaklaştırılan müdür yardımcısının henüz görevine iadesi yapılmadı.
Bütün yaşananlardan sonra Adana İl Sağlık Müdürlüğü ve Adana Valiliği’nin nasıl bir karar alacağı da merak konusu oldu.